Jaki bank wybrać?

Kiedy już zdecydujemy się na odwrócony kredyt hipoteczny, pora na wybór banku, z którym podpiszemy umowę. Wybór ten może okazać się jeszcze trudniejszy niż samo podjęcie decyzji. Trzeba być niezwykle czujnym, nawet trochę nieufnym w rozmowach z przedstawicielami poszczególnych instytucji finansowych. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy sami podołamy temu zadaniu, lepiej skorzystać z pomocy fachowca, na przykład doradcy finansowego lub bankiera. Wiadomo nie od dziś, że bardziej niż na zadowoleniu klientów bankom zależy na jak największym zarobku, często kosztem chętnych do wzięcia kredytu ludzi.

Chociaż nie wszystkie instytucje finansowe mają w swojej ofercie odwrócony kredyt hipoteczny, w wielu banków taki produkt finansowy można już nabyć. Czasami oferty kilku banków wydają się być prawie takie same, po dogłębnej analizie warunków kredytu może się jednak okazać, że między poszczególnymi kredytami jest kilka istotnych różnic. Z pewnością nie należy wybierać oferty wyglądającej na wyjątkowo okazyjną, odbiegającą wysokością opłat i atrakcyjnością warunków od ofert innych banków. Taka wyjątkowość oferty powinna rodzić podejrzliwość. Często bowiem okazuje się, że kredytobiorca przekonany o zrobieniu interesu życia tak naprawdę wikła się w wysokie ukryte koszty i wydaje więcej pieniędzy niż wtedy, gdyby wziął kredyt na pierwszy rzut oka mniej atrakcyjny.

Przed podpisaniem umowy z konkretnym bankiem, najlepiej odwiedzić wszystkie instytucje finansowe oferujące odwróconą hipotekę i zapoznać się z ich warunkami przyznania kredytu. Można poprosić o ulotki informacyjne i porównać ich treść. Dobrym pomysłem jest także prośba o symulację komputerową, która dostarczy informacji o wysokości miesięcznej wypłaty na przestrzeni wszystkich lat obowiązywania kredytu. Często banki chcą nieuczciwie osiągnąć korzyść z niewiedzy osób starszych na temat danego produktu. Dlatego w rozmowach z przedstawicielami banku nie bójmy pytać się o szczegóły i prosić o wyjaśnienie wszystkich wątpliwych kwestii. Omijajmy szerokim łukiem parabanki, czyli instytucje o niejasnej sytuacji prawnej, nie posiadające odpowiedniej licencji i nie objęte nadzorem finansowym. Odwiedzając dany bank warto poprosić o okazanie zaświadczenia, że jest on takim nadzorem objęty i posiada licencję. Dokument zwiększa bezpieczeństwo transakcji i eliminuje oszustwo, co jest ważne zwłaszcza w przypadku hipotecznej renty dożywotniej. Zasięgnijmy opinii znajomych, którzy brali kredyty w różnych bankach. Ich zadowolenie powinno być dla nas najlepszą rekomendacją.